W miesiącu październiku poznaliśmy Myszkę Marcysię, która wspólnie z kuzynką Leokadią, pomogły nam poznawać gwarę, czyli język, którym posługiwali się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Dziś, bardzo mało osób pamięta gwarowe słowa, choć niektóre z nich, są ciągle używane. Obie z Leokadią, uważały, że gwara jest bardzo ważna i powinniśmy być z niej dumni.

W naszym przedszkolu postanowiliśmy poznać i utrwalać gwarę wielkopolską i gnieźnieńską, bo przecież to część naszej kultury i tradycji.

Podczas wielu zabaw dowiedzieliśmy się, do czego można użyć poznańskiej pyry oraz jakie potrawy z niej zrobione znają dzieci. Razem z Marcysią wzięliśmy się również za wielkie porządki, bo przecież w bałaganie można zgubić ważne przedmioty. Podczas sprzątania poznaliśmy nowe słowa: ryczka, wymborek i ścierka.

Warsztaty dla dzieci opracowane były w oparciu o scenariusze pisarki Agnieszki Gadzińskiej i zostały przeprowadzone w ramach akcji Cala Polska Czyta Dzieciom.

Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający przeprowadzenie warsztatów czytelniczych w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.