Odwiedziny strony
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
5
84
66

+18
W tym miesiącu:
Miesiąc temu:
Dwa miesiące temu:
548
2137
2653

-516

Wszystkie odwiedziny
razem 164 091

PAMIĘTAMY

 

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.

Danuta Gellnerowa "Dla tych, którzy odeszli"

 

Bal Aniołów

Ks. Jan Twardowski napisał: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Pod takim hasłem rozpoczęliśmy tegoroczny Bal Aniołów, który staje się naszą przedszkolną tradycją, jednocześnie jest chrześcijańską alternatywą dla Halloween i już od kilku lat obchodzony jest w naszej placówce. Twórczość księdza Twardowskiego skierowaną do dzieci w książce pt. „Kubek z jednym uchem” przybliżył nam proboszcz parafii bł. Bogumiła, ksiądz Krzysztof Walkowski. Dowiedzieliśmy się, że bycie świętym jest w zasięgu każdego z nas, zarówno małego jak i dużego człowieka. Nie jest czymś niemożliwym do osiągnięcia, zarezerwowanym dla „innych”. Wystarczy zacząć od podania spragnionemu kubka wody.

Jak na prawdziwy bal przystało, nie mogło się obyć bez tańców i zabaw, więc ich nie zabrakło. Dzieci zaprezentowały swoje stroje przechodząc w wesołym korowodzie, pomogły rozmrozić serce Kaja zamienione w sopel lodu przez Królową Śniegu i oczywiście tańczyły przy dźwiękach wesołej muzyki. Na koniec obejrzeliśmy krótki film animowany o Janie Pawle II i jego drodze do świętości. Taki bal to świetna okazja żeby przygotować dzieci do radosnego przeżywania święta Wszystkich Świętych a także uświadomienia im, że przyjaźń, miłość, szacunek do ludzi i czynienie dobra jest w życiu najważniejsze. Kiedy ktoś bliski odchodzi, zawsze jest na to za wcześnie. Zostają nam po nich tylko wspomnienia i pamiątki. Pierwsze dni listopada przypominają nam o tym, że powinniśmy pielęgnować pamięć o nich i cieszyć się, że zostali postawieni na naszej drodze. 

 

Wiceprezydent Michał Powałowski czyta „Małym Polanom”

Wiceprezydent miasta Gniezna, pan Michał Powałowski,sprawił niespodziankę dzieciom z przedszkola nr 8 „Mali Polanie”. Włączył się w akcję głośnego czytania książek i na spotkaniu z przedszkolakami przeczytał legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz „O poznańskich koziołkach”. Dobór lektur okazał się trafny. W tym roku szkolnym dzieci  z Przedszkola poznają region Wielkopolski, jego tradycje, historię i gwarę.

Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały podania o powstaniu pierwszej stolicy Polski. Druga legenda zachęciła je natomiast do wizyty w Poznaniu i ujrzenia na własne oczy „trykających” się koziołków.

Pamiątkowe zdjęcie i słodki upominek od gościa były uwieńczeniem miłej wizyty.

 

„Cała Polska czyta dzieciom”

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Umberto Eco

„Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 • Zaspokaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi, stymulacji;
 • Buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem;
 • Uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu;
 • Ćwiczy pamięć;
 • Rozwija wyobraźnię;
 • Poprawia koncentrację;
 • Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania;
 • Przynosi ogromną wiedzę ogólną, daje dostęp do informacji na każdy temat;
 • Wspiera rozwój psychiczny dziecka;
 • Ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole;
 • Uczy odróżnienia dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną;
 • Jest znakomitą rozrywką, rozwija poczucie humoru;
 • Zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych;
 • Chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony kultury masowej;
 • Jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń;
 • Przeciwdziała demoralizacji i przemocy;
 • Daje dostęp do życia; myśli i dzieł największych ludzi różnych epok;
 • Kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy”.

                                                  http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/pkmd-dlaczego-czytac

 

Rodzice naszych przedszkolaków włączają się co roku do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Spotykają się z dziećmi, czytają im wybrane książeczki. Często nie kończy się na samym czytaniu utworu. Nasi goście obdarowują dzieci słodyczami, kolorowankami, a rozmowy na temat wysłuchanego utworu są po prostu bezcenne.

Zapraszamy chętnych rodziców do odwiedzin w przedszkolu z odpowiednio dobraną dla dzieci literaturą.

 

Uczymy gzuby godać po naszymu

Drodzy Rodzice

Dzieci z naszego przedszkola realizując jedno z zadań planu rocznego, poznają region Wielkopolski. Podczas zajęć przedszkolacy poznają jego historię, legendy z nim związane, wielkopolskie tradycje. Żeby jeszcze lepiej przybliżyć dzieciom ich małą ojczyznę, chcemy zaprosić Państwa do wspólnego redagowania słownika gwary wielkopolskiej. Prosimy o nadsyłanie gwarowych słów i zwrotów, wierszyków, rymowanek itp. na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Słownik będzie prowadzony w formie interaktywnej - strona przedszkola oraz umieszczony zostanie na gazetce dla rodziców.

Serdecznie Państwa zapraszamy do wspólnej zabawyJ

 

Z Filharmonią Pomysłów w ŁOJ-DIRI-DIczkach

W piątek, 22 października, dzieci z naszego przedszkola już po raz drugi miały okazję gościć artystów z  Filharmonii Pomysłów. Tym razem spotkanie upłynęło pod znakiem muzyki ludowej z regionu Wielkopolski. Piękna dekoracja i stroje artystów pozwoliły na niezwykłe rozpoczęcie podróży po muzycznych zakamarkach naszego regionu .Dzieci zostały zaproszone do małej wsi o nazwie ŁOJ-DIRI-DIczki. Spotkały tam znanego im, sympatycznego Pana Kota oraz złośliwego i nieuprzejmego Brzydulicha-Paskudnicha – mieszkańców tejże wsi. Ten drugi pilnował instrumentów muzycznych i nie pozwalał, by ktokolwiek usłyszał ich brzmienie. Z pomocą przyszedł znany przedszkolakom Pan Kot - pomógł on dzieciom w wykonaniu zadań muzycznych, które pozwoliły odczarować złe moce i wszyscy mogli poznać i usłyszeć brzmienie instrumentów ludowych takich jak dudy wielkopolskie, kobza i sierszynki.

Do zobaczenia na kolejnym koncercie Filharmonii Pomysłów, który odbędzie się w listopadzie.