certyfikat

Odwiedziny strony
Wizyty [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
56
54
67

-13
W tym miesiącu:
Miesiąc temu:
Dwa miesiące temu:
572
1870
2005

-135

Wszystkie odwiedziny
razem 185 104

Rajmundowo

Dnia 23 września Wesołe Skrzaty i Przyjaciele Kubusia Puchatka razem ze swoimi paniami wybrały się do środowiska, które jak wiadomo na co dzień nie jest im obce. Pogodę mieliśmy jak na zamówienie, słoneczną i ciepłą. Cel jaki obraliśmy tego dnia, to ośrodek edukacyjny Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” w Rajmundowie. Maszerując leśnymi ścieżkami podziwialiśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając jej. Dzieci uczyły się rozróżniać i nazywać różne okazy przyrodnicze takie jak: drzewa, mrowisko, rośliny, ptaki i owady.Nie udało nam się niestety dostrzec innych zwierząt. Spotkała nas jednak miła niespodzianka. Tuż  przy ścieżce natrafiliśmy na gromadkę maślaków wystrojonych w piękne kapelusze. Wędrówka po ścieżce była miłą chwilą odpoczynku i bezpośredniego kontaktu z lasem. W rozmowie z panem leśnikiem, dzieci wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody. Doskonale wiedziały np., że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, hałasować, rozpalać ognisk i płoszyć zwierząt.Przedszkolaki dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane. Zobaczyły jak wyglądają pułapki na korniki atakujące leśny drzewostan i domki dla ptaków. Zajęcia te uświadomiły dzieciom, że przyrodę należy szanować oraz to, że one również są za nią odpowiedzialne.Milusińscy spędzili miło czas aleśne powietrze wyostrzyło wszystkim apetyt. Ochoczo zjedliśmy więc kiełbaski i trochę zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do przedszkola.

 

 

Święto Ziemniaka

Święto  dziś ziemniaka mamy

tak więc wszystkich zapraszamy.

Na konkursy i zawody

na zagadki i podchody.

Niech zjednoczą się rodziny

I niech mają dziarskie miny.

Uśmiech, humor i zabawa

to jest najważniejsza sprawa.

 

Tekst tej rymowanki towarzyszył nam podczas dzisiejszego święta. Dzieci i rodzice z grup: III, IV i V przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby wspólnie się pobawić. Najpierw wysłuchaliśmy „Bajki o ziemniaku”, poznaliśmy różne nazwy ziemniaków, a później odbyły się konkursy. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na „Ziemniaczane ludziki”. Rodzice wspólnie z dziećmi wykonywali dziwadełka z ziemniaków, są przepiękne. Można je podziwiać na wystawie w szatni. Były też konkurencje sportowe: „Dziki odkopują ziemniaki”, „Rzut ziemniakiem do celu”, „Slalom  z ziemniakami”. Rodzice mogli wykazać się swoją wiedzą podczas konkursu kulinarnego, gdzie trzeba było podać jak najwięcej potraw z ziemniaków. Mamy i tatusiowie brali udział w konkurencjach sprawnościowych: „Mistrz obierania ziemniaków” i „Która obierka będzie dłuższa”. Dzieci wykazały się swoją wiedzą podczas konkursu „Wybieranka – niespodzianka”, który polegał na rozpoznawaniu warzyw dotykiem z zasłoniętymi oczami. Wszystkie konkurencje były nagradzane punktami. Walka była bardzo zacięta. Ostatecznie wygrała grupa III, II miejsce zajęła grupa V, a III grupa IV. Gratulujemy wszystkim dzieciom i rodzicom. Momentem kulminacyjnym było zaproszenie do degustacji ziemniaczanych potraw, które przygotowały poszczególne grupy.

Na szwedzkim stole znalazły się: ziemniaczane sałatki, pyry z gzikiem, frytki.

Smak ziemniaczanych przysmaków można było „przełamać” darami lasu – kiełbaskami i chlebem ze smalcem     z dziczyzny oraz grzybkami, którymi poczęstowali nas Rodzice Jasia.

To była wspaniała uczta.

Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu Rodziców oraz całego personelu przedszkola.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę.